March 2015

GEO EGO / Galerie NTK

28. march 2015 at 18:07 | Milan Mikuláštík |  Milan Mikuláštík - kurátor / curator

Galerie NTK srdečně zve na výstavu / Gallery NTK cordially invites to the exhibition

GEO EGO

Pět osobností současné geometrické malby a knihy o geometrii z Historického fondu NTK. / Five contemporary geometrical painting personalities and books about geometry from Historical fund of NTK.

Vystavující umělci / Exhibiting artists:
Tomáš Bárta, Vladimír Houdek, Alžběta Říhová, Daniel Vlček, Monika Žáková

Kurátor / Curator:
Milan Mikuláštík

Vernisáž výstavy / Opening: 9. 4. 2015, 18:00
Doba trvání výstavy / Exhibition run: 10. 4.-30. 4. 2015
Otevřeno / Open: po-pá / mo-fr 10-18, so / sa 10-16
Vstup zdarma / Free entry

Galerie NTK
Technická 6
Praha 6-Dejvice


Tomáš BártaMonika ŽákováVladimír Houdek
Einer Schöner Kurtzer Exract der Geometriae und Perspectivae
Autor: Paul Pfinzing
Ilustrátor: Kestlein
Vydavatel: Valentin Fuhrmann
Vydáno: 1599Biblischer Mathematicus
Autor: Johann Jacob Schmidt
Vydáno: 1736


Výstava GEO EGO představuje pětici malířů a malířek, nedávných absolventů Akademie výtvarných umění, UMPRUM nebo brněnské Fakulty výtvarných umění. Společným jmenovatelem protagonistů a také prvotním impulsem k jejich konfrontaci byly zdánlivé podobnosti jejich tvorby, spočívající zejména ve využití geometrických forem. Odtud také mírně ironický název výstavy, který parafrázuje označení malířského směru 80. let (#NeoGeo). Geometrie u vystavených umělců funguje jako východisko, jako axiom, od něhož se odvíjí jednotlivé malířské příběhy, jejichž konečným výstupem je v samém závěru obligátní otázka - Co to je současný obraz? Znatelným průsečíkem strategií práce vystavených umělců je hypertrofovaný důraz na autorský technologický experiment vyúsťující ve "vynález" osobité malířské techniky, která často proměňuje hladký povrch malby ve více či méně hluboký reliéf. V neposlední řadě vystavené umělce a umělkyně pojí zaujetí historií vizuálního umění a kultury obecně. Obrazy odkazují většinou k avantgardám začátku dvacátého století, v některých případech i hlouběji do minulosti. Vztah k modernismu je však určující. Koneckonců i zmiňované využití autorských experimetálních technik lze označit za prvek odkazující k ryze modernistickému Greenbergovskému pojetí malby jako kritického nahlížení sebe sama skrze pitvání základů média. Spojovacím článkem malířů výstavy GEO EGO je také přítomnost "chyb" a nepřesností v primárně dokonalém, čistém geometrickém rozvrhu (#DirtyGeometry). Tyto nepřesnosti nejsou důsledkem povrchní, odcizené postmoderní lehkosti, vycházejí spíše z plného fyzického nasazení, z důrazu na použitý materiál, z obsedantního vrstvení tvarů a ploch, dobývání archetypálních znaků z temnoty kolektivníhio podvědomí, ze zápasu o intenzitu obrazu (#RomanticGeometry). Tomáš Bárta, Vladimír Houdek, Alžběta Říhová, Daniel Vlček a Monika Žáková dokazují, že oživlá mrtvola modernistické malby zatoužila po čerstvých mozcích a jak naznačuje situace na umělecké scéně, nachází kořist i mezi českými diváky, galeristy a sběrateli (#ZombieFormalism).
Obrazy zmíněných pěti výrazných osobností současné české malby jsou doplněny vitrínami s ukázkami vzácných knih z Historického fondu NTK, které jsou svým obsahem blízké vystaveným dílům. Najdeme mezi nimi například renesanční vydání (1585) knihy řeckého matematika Eukleida, jednoho ze zakladatelů oboru a nejvýznamějšího geometra starověku. Vzácností je také pojednání o "prastarém měřickém" umění Archimédově z pera slavného rudolfínského matematika, astronoma a astrologa Johannese Keplera (vydáno 1616). Z roku 1670 pochází německý překlad Archiméda od Johanna Christopha Sturma, který se jej tímto snažil zpřístupnit širší čtenářské obci. Dalším klíčovou vědeckou prací je La geometrie významného francouzského filosofa, matematika a fyzika Reného Descartese, na výstavě je prezentováno vydání z roku 1695. Raritou mezi vystavenými knihami je barokní spisek Biblischer Mathematicus z roku 1736, v němž autor Johann Jacob Schmidt vyjmenovává všechna místa v bibli, která nějakým způsobem souvisí s matematikou, měřením, geodézií.


Milan Mikuláštík - Tajemná vůně (1998)

10. march 2015 at 15:23 | Milan Mikuláštík |  Milan Mikuláštík - umělec / artist
Milan Mikuláštík
Tajemná vůně
akryl na plátně, dřevěné poličky
1998
obrazy s kompozicemi využívajícími design cigaretových obalů


Milan Mikuláštík - Audiocity (1998)

10. march 2015 at 15:10 | Milan Mikuláštík |  Milan Mikuláštík - umělec / artist
Milan Mikuláštík
Audiocity
instalace, krabičky od magnetofonových kazet

1998


Milan Mikuláštík - Duplex (1996)

10. march 2015 at 14:47 | Milan Mikuláštík |  Milan Mikuláštík - umělec / artist
Milan Mikuláštík
Duplex
instalace, krabičky od léků obrácené naruby, dřevěné poličky
1996