May 2015

GENERATION SMART / Galerie NTK

7. may 2015 at 22:05 | Milan Mikuláštík |  Milan Mikuláštík - kurátor / curator
Galerie NTK uvádí / Gallery NTK presents

GENERATION SMART


Vystavující umělci / Exhibiting artists:
Kryštof Ambrůz, Filip Dvořák, Jakub Geltner, Katarína Hládeková, Ondřej Homola, Martin Kohout, Martin Kolarov, Adéla Korbičková, David Krňanský, Ladislav Kyllar, Martin Lukáč, Kristýna Lutzová, Black Media, Andrea Mikysková, Richard Nikl, Olbram Pavlíček, Julius Reichel, The Rodina, Lucie Rosenfeldová, Barbora Švehláková, Ladislav Tejml, Nik Timková

Kurátoři / Curators:
David Kořínek a Milan Mikuláštík

Jak současní mladí umělci ve své tvorbě reflektují každodenní samozřejmou přítomnost digitálních obrazů, chytrých technologií a sociálních sítí? / How contemporary young artists reflects everyday presence of digital images, smart technologies and social networks?

Vernisáž výstavy / Opening: 12. 5. 2015, 18:00
Doba trvání výstavy / Exhibition run: 13. 5.-13. 6. 2015
Otevřeno / Open: po-pá / mo-fr 10-18, so / sa 10-16
Vstup zdarma / Free entry

Galerie NTK
Technická 6
Praha 6-Dejvice

V úterý 12. května 2015 v 18 hodin bude v Galerii NTK, která sídlí v dejvické Národní technické knihovně, zahájena skupinová výstava s názvem Generation Smart. Výstavy se účastní dvaadvacet uměleckých subjektů, tedy individuálních tvůrců, dvojic či uměleckých skupin. Kurátoři přehlídky David Kořínek a Milan Mikuláštík dali prostor těm nejmladším, často ještě studujícím talentům, aby se pokusili zodpovědět otázku:
Jak současní mladí umělci ve své tvorbě reflektují každodenní samozřejmou přítomnost digitálních obrazů, chytrých technologií a sociálních sítí?
Kurátoři vycházejí z předpokladu, že se umění v posledních dvaceti letech změnilo a za hybatel této změny považují internet, jehož masové rozšíření se datuje do poloviny devadesátých let 20. století. Dalším významným činitelem ovlivňujícím podobu současného umění jsou takzvané smart technologie a sociální sítě jako je například Facebook. Umělecký názor zúčastněných mladých umělců se vytvářel v době, kdy již internet existoval, tito jej proto považují za zcela běžnou součást světa a společnosti. To se pak odráží nejen v práci s novými médii, ale ovlivňuje podobu veškerých uměleckých výstupů, včetně obrazu, fotografie či sochy, ale přirozeně také grafického designu, jehož protagonisté jsou na výstavě také přítomni. Výstava je českým příspěvkem k diskusi o aktuálních tendencích na světové umělecké scéně, pro které se vžil termín "post-internetové umění".

Název výstavy Generation Smart odkazuje k textu Lva Manoviche Generation Flash, který, ačkoliv je starý jen 13 let, působí dnes téměř archaicky. Autorova víra v softwarová umění inspirovaná tehdejší popularitou flashových animací se ukázala jako mylná. Tehdejší nástroj Flash sloužící k vytváření interaktivních animací, byl vytlačen nekonečným množstvím aplikací, které jsou instalovány do našich chytrých mobilů. Manovichova poznámka o mladých umělcích čtoucích manuály k programům místo uměleckých časopisů se ironicky obrátila: Manuály nikdo nečte, časopisy ovšem byly nahrazeny tumblr blogy."To je jenom jako."
"Co je jenom jako?"
"Všechno. Všecho je jenom jako. Úplně všechno."
(z rozpravy pětiletých chlapců na dětském hřišti)

Víme všechno. Celé poznání světa máme pod svými prsty. Prst je bránou do světa.
Vybudovali jsme si Wikipedii. Věříme jí stejně jako sobě, jsme přece jejími autory a kolektivní inteligence se nemůže mýlit.
Kolektiv není stádem. A i kdyby byl, co na tom. Když je nás víc máme větší sílu a navíc se můžeme lépe skrýt. Avantgarda je v čele, ale tak daleko nedohlédneme. Hledíme mezi lopatky našich vůdců. Každý má svého guru. Budoucnost nás zajímá, prý bude skvělá.
Surfovat na povrchu není sprostou frází, povrch je bezpečím a ve světě, v němž žijeme je bezpečné vše. Špatné zprávy ignorujeme, nemáme televizi. Pravidelné sledování facebookových statusů prý vyvolává pocity smutku a zbytečnosti. Kdo to zjistil? Průzkumy se mohou mýlit. Koho to zajímá?
Lepší trendy než vize. Ty zaberou míň času.
Chytrost jako znalost strategií.
Vliv autority je měřen délkou existence tumblrové stránky. Komu věřit? A v co? Kladení podobných otázek vede k ironii. A ironie - to je zbraň hromadného ničení.
Vše horké je potřeba zchladit. McLuhan upozorňoval na nebezpečí přehlcení informacemi, Debord utíkal před spektáklem, Baudrillard strašil hyperrealitou. A co? Klikněme na další stránku! [click]
Těšíme se na fotografie z naší výstavy!
Umění donedávna střežilo tajemství, vše nešlo ukázat, o něčem nešlo mluvit. Se sílou dobyvatele jsme tajemství odhalili. Všechna tajemství. Víme všechno, stačí se vrátit na začátek tohoto textu...

PS: Popírat postinternet je jako popírat holokaust! Obojí se stalo.